Filmowe drogi do niepodległości czyli seans w Kinie Zamek…

Decyzją Sejmu RP, datę 24 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów. Dla uczczenia tego nowego święta wybraliśmy się do Kina Zamek aby tam obejrzeć dwa niezwykle ciekawe filmy dokumentalne. Organizatorami seansu były: szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

„Stella”
reż. Maciej Pawlicki
film dokumentalny-fabularyzowany, Polska 2015, 55 min

Bohaterką filmu jest Stella Zylbersztajn Tzur, Żydówka z Hajfy, ocalona przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z okolic Łosic. To portret kobiety odważnej, która powraca wspomnieniami do przeszłości i nie zapomina tych, którzy mieli wpływ na jej losy, ale jednocześnie podkreśla, że najważniejsze jest to, co jest teraz. Stella zwraca uwagę na to, że Holocaust trwa cały czas, bo wciąż na świecie jest pełno cierpienia. Jako przykład podaje miliony umierających z głodu Afrykańczyków. Wraz z innymi Żydówkami z Hajfy, gdzie obecnie mieszka, angażuje się na rzecz palestyńskich kobiet. Jak mówią jej przyjaciele, jej dom pozostaje zawsze otwarty dla potrzebujących. 

„Życie za życie”
reż. Arkadiusz Gołębiewski
film dokumentalny, Polska 2007, 31 min 

Film dokumentalny „Życie za życie” opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie. Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki. Film został zrealizowany przez Picaresque, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Centrum Kultury.